20.01.2025
Slovenski potrošniki najpogosteje naleteli na težave pri nakupih izdelkov iz Nemčije in Italije

V letu 2024 je Evropski potrošniški center Slovenija prejel skupno 1.437 potrošniških zahtevkov, kar je rahlo povečanje v primerjavi s prejšnjim letom.
Od teh je bilo 1.105 primerov, kjer so potrošniki iskali nasvete o svojih pravicah ali potrebovali pomoč pri njihovem uveljavljanju.. Slovenski potrošniki so skupaj vložili 140 pritožb proti tujim ponudnikom, večinoma iz Nemčije in Italije, sledijo pa Poljska, Nizozemska in Francija. Najpogostejše težave so bile povezane z neprejetimi izdelki (19%), neskladnostjo izdelka (15%) ter pravico do odstopa od pogodbe (14,5%). Največ pritožb je bilo glede letalskih prevozov.
V 192 primerih so se tuji potrošniki pritožili zoper slovenske ponudnike. Največ pritožb je prišlo iz Bolgarije, Hrvaške, Češke in Poljske. Najpogostejše kršitve so bile povezane s pravico do odstopa od pogodbe (32,2%), neskladnostjo izdelka (17,8%) in težavami s prejemom izdelka (16%). Te težave so bile najpogosteje povezane z nakupom oblačil in obutve.
Foto: Tadej Bavdek
VZORCI POTROŠNIŠKIH DOPISOV
Kako vložiti zahtevek (tehnična navodila)
Anketno vprašanje
V primeru, da je bil vaš let že kdaj odpovedan (manj kot 14 dni pred odhodom). Kaj vam je ponudil prevoznik?
Elektronske novice
Prijavite se na EPC novice, da boste (s)poznali vaše potrošniške pravice.
Prijavite se na novice!
Poročilo o delu Evropskega potrošniškega centra Slovenija v letu 2023