EPC
MGRT

Novice


17.12.2021

Razprodaje, znižanja in podobne spodbude ponudnikov


Naslovna slika

Spletno nakupovanje se že tako povečuje, decembrski in praznični nakupi ter prihajajoče zimske razprodaje na začetku novega leta pa bodo dodatno vplivali na povečanje nakupov prek spleta. 

Oglaševanje neverjetnih in enkratnih ponudb je že marsikoga zapeljalo v nepremišljen nakup, medtem ko nekateri popuste izkoristijo za nakup potrebščin po načelu boljša kakovost za nižjo ceno. Z akcijskimi znižanji si prodajalci lahko povečujejo tržni delež, spodbujajo menjavo blagovnih znamk in prepričujejo porabnike v preizkus izdelkov, lahko pa gre tudi za strategijo prodaje manj privlačnih izdelkov ali presežnih zalog. 

Da se ne bi ujeli v začaran krog nakupovanja na razprodajah in da bi si zagotovili ugoden nakup po vaši meri, preverite nekaj splošnih nasvetov EPC:

1. Pristnost ugodne ponudbe 

Če čakate na razprodaje z razlogom, ker morate na primer zamenjati dotrajan izdelek, potem je priporočljivo, da spremljate cene tega izdelka (pri več ponudnikih) še pred razprodajo. Tako boste takoj videli, ali je končna cena izdelka na razprodaji resnično nižja ali je šlo zgolj za nedovoljen trik, kot je navidezno znižanje cene oziroma napihnjene cene pred razprodajo in ustvarjanje vtisa »izjemnih ponudb«. Bodite pozorni tudi na končno ceno nakupa, ki lahko vključuje morebitne dodatne stroške (dostava, obračun DDV in carinskih dajatev pri nakupih iz tretjih držav).

2. Čiščenje presežnih zalog ali nagrajevanje zvestih kupcev?

Imejte v mislih, da se na razprodajah lahko pojavijo presežni izdelki iz preteklih zalog ali izdelki, ki ne gredo v promet iz različnih razlogov. Nekateri materiali sčasoma izgubijo lastnosti, ki jih imajo ob začetku življenjske dobe, zato vas nakup lahko razočara. Določeni tehnični izdelki so lahko bili že nadgrajeni z novimi različicami in rešitvami – so uporabniku prijaznejši, imajo širši spekter delovanja ali so energetsko manj potratni in podobno, so pa seveda dražji, poleg tega pa ne nujno združljivi s komponentami, ki jih že imamo.

3. Ugodnosti do razprodaje zalog 

Prodajalci naj bi v skladu s splošnimi pogoji delovanja in tam opredeljenimi roki zagotavljali dobavo blaga, ki je na račun promocijskih kampanj predmet povečanega povpraševanja. A v primerih, ko se promovirajo izdelki do razprodaje zalog, bodite previdni, saj vam nakup prek spleta ne bo nujno zagotovil izdelka, še posebej če gre za blago s konca proizvodne vrste, tj. izdelek, ki se umika s trga.

 4. Ko zamudite največje ugodnosti

Že nekaj časa vas preganja oglaševani popust za izdelek, a ko ga končno želite dati v košarico, ugotovite, da ste razprodajo zamudili. Nič hudega – prodajalci po EU v večini primerov sami določajo, kdaj bodo organizirali razprodaje. 

Kako najbolje izkoristiti razprodaje in popuste ter kako se izogniti nepremišljenemu nakupu

Ne pustite se zavesti oglaševanju, ki vam vsiljuje nakup po načelu »priložnost zamujena ne vrne se nobena«. Ugodne ponudbe in popusti so vse bolj pogosti in niso nujno vezani na specifično obdobje ali datume.
Ne nasedajte (smešno) nizkim cenam, še posebej ne pri uveljavljenih znamkah. Prav tako ne kupujte izdelkov samo zato, ker so (smešno) poceni – razmeroma redko se zgodi, da gre za dober in uporaben izdelek; največkrat bo pristal v kategoriji »navlaka«, ki se bo prej ali slej znašla v smeteh. Naj znižana cena ne bo vaše izhodišče za nakup – zmeraj razmislite, kolikšen prihranek vam dejansko ponuja, ne pozabite pa tudi na okoljski vidik nakupa.
Raziskujte trg in primerjajte izdelke, cene in prodajalce na drobno. Spremljajte ceno iskanega izdelka pred nakupom. V primeru znižanja ugotovite dejansko ceno končnega nakupa (vključno z vsemi morebitnimi dodatnimi stroški). Pri preverjanju izdelkov pred nakupom bodite preverite tudi najslabše ocene uporabnikov, saj so bolj pristne od najboljših ocen, ki so lahko celo lažne.
številni prodajalci kupcem omogočajo registracijo in prijavo na novice. Ob tem poudarjajo določene ugodnosti – možnost brezplačnih dostav, kod za popuste, ekskluzivne promocije za naročnike, programe zvestobe ipd. Sledenje obvestilom in novostim prodajalca je lahko sicer koristno, saj vam lahko zagotovi zgodnji dostop do ponudb, ampak previdno: ne razmetavajte svojih osebnih in občutljivih podatkov na široko po spletu – da bi se izognili pastem goljufov in prevarantov, opravite registracijo ali se naročite na novice samo tistih ponudnikov, ki jih že poznate in jim tudi zaupate.
Pri nakupu tehničnega blaga imejte v mislih prihodnjo uporabo – ali bo izdelek primeren za uporabo tudi naslednje leto, ga bo mogoče uporabljati skupaj z morebitnimi nadgradnjami, upoštevajte tudi dobavo rezervnih delov in možnosti popravila ali zamenjave ipd. Preverite ocene izdelka na spletu in izkušnje uporabnikov ter ohranite kritičen odnos do različnih mnenj/ocen.
Ne pozabite preveriti splošnih pogojev v drobnem tisku in se izognite bolj ali manj namernim zavajanjem oglaševanja ponudb.
Blago na razprodaji mora biti brezhibno; če to morda ni, mora biti to ustrezno označeno. Za izdelke na razprodaji (razen nebrezhibnih) veljajo enaki pogoji garancije, kot bi bili pred razprodajo. Pri nakupu prek spleta si lahko premislite (odstopna izjava) in blago vrnete v 14 dneh od njegovega prevzema. Če ste nakup opravili v klasični trgovini, trgovcu izdelka, s katerim ni nič narobe, ni treba sprejeti nazaj. 

Pri nakupih prek spleta vedno najprej preverite, kdo je ponudnik oglaševanega izdelka. Če podatkov o ponudniku ni ali pa je ponudnik v tretji državi, dobro premislite glede nakupa. Prav tako dejstvo, da je spletna stran v slovenskem jeziku, še ne pomeni, da gre za slovenskega prodajalca, zaradi česar pa bo potrošnik lahko zelo težko uveljavljal svoje pravice, če naročenega ne bo prejel ali pa prejeto ne bo ustrezalo opisu, ki ga je dal ponudnik. Na Tržni inšpektorat RS se potrošnik lahko za pomoč obrne v primerih, ko ima ponudnik sedež v Sloveniji.

Če je ponudnik v drugi državi članici Evropske unije, na Norveškem ali Islandiji, se lahko potrošnik za pomoč obrne na Evropski potrošniški center, pri nakupih od ponudnika iz t. i. tretje države pa bi potrošnik pomoč lahko iskal pri morebitnih potrošniških organizacijah v državi ponudnika. 


Foto: depositphotos








VZORCI POTROŠNIŠKIH DOPISOV

Kako vložiti zahtevek (tehnična navodila)

Anketno vprašanje
V primeru, da je bil vaš let že kdaj odpovedan (manj kot 14 dni pred odhodom). Kaj vam je ponudil prevoznik?
Elektronske novice
Prijavite se na EPC novice, da boste (s)poznali vaše potrošniške pravice.
Prijavite se na novice!



Poročilo o delu Evropskega potrošniškega centra Slovenija v letu 2023