Evropska unija prilagaja odgovornost za izdelke izzivom digitalne dobe in krožnega gospodarstva
Evropski svet je 23. oktobra 2024 sprejel Direktivo o odgovornosti za proizvode z napako. Nova pravila direktive bodo veliko bolj upoštevala dejstvo, da številni proizvodi danes vključujejo digitalne funkcije in da se gospodarstvo vse bolj usmerja v krožno obliko. Nova pravila o odgovornosti za proizvode ne prinašajo koristi zgolj oškodovanim potrošnikom, ki bodo lažje zahtevali odškodnino na sodišču, ampak tudi proizvajalcem, saj spodbujajo uvajanje in uporabo novih tehnologij ter jim zagotavljajo pravno jasnost in enake konkurenčne pogoje.
Koristi enotnega trga in krepitev zaščite potrošnikov
EU se je zaradi tehnološkega napredka, novih poslovnih modelov krožnega gospodarstva in vse večjih globalnih dobavnih verig odločila posodobiti pravila o odgovornosti. Posodobitev se osredotoča tudi na izzive, s katerimi se soočajo oškodovanci pri dokazovanju odgovornosti, zlasti v povezavi z novimi tehnologijami.
Glavne novosti
- Digitalno gospodarstvo: z novim aktom se opredelitev »proizvoda« razširja na digitalne proizvodne datoteke in programsko opremo. Kot vsi drugi gospodarski subjekti so lahko tudi spletne platforme odgovorne za proizvod z napako, ki se prodaja na njihovi platformi, kadar opravljajo vlogo gospodarskega subjekta.
- Krožno gospodarstvo: kadar je proizvod popravljen in nadgrajen zunaj nadzora prvotnega proizvajalca, bi moralo biti odgovorno podjetje ali oseba, ki je izvedla spremembo proizvoda.
- Razkritje dokazov: pravico do odškodnine bo lažje uveljavljati na podlagi zagotavljanja, da lahko oškodovanec, ki zahteva odškodnino na nacionalnem sodišču, zahteva dostop do ustreznih dokazov, ki jih ima proizvajalec na voljo, da bi lahko podprl svojo tožbo.
- Proizvodi, kupljeni od proizvajalcev zunaj EU: da bi zagotovili, da potrošniki prejmejo odškodnino za škodo, ki jo povzroči proizvod, proizveden zunaj EU, je lahko v skladu z novimi pravili za škodo odgovorno podjetje, ki uvaža proizvod, ali zastopnik tujega proizvajalca s sedežem v EU.
- Dokazno breme: kadar se oškodovani potrošnik pri dokazovanju napake proizvoda ali vzročne zveze med njegovo napako in škodo sooča s pretiranimi težavami, lahko sodišče odloči, da mora tožeča stranka dokazati le verjetnost, da ima proizvod napako ali da je njegova napaka verjeten vzrok za škodo.
Prihodnje aktivnosti
Direktiva bo začela veljati dvajset dni po objavi v Uradnem listu Evropske unije, države članice pa bodo imele dve leti časa za njen prenos v nacionalno zakonodajo.
Ozadje
Ureditev EU glede odgovornosti za proizvode je bila vzpostavljena leta 1985. Namen direktive je bilo vzpostaviti načelo odgovornosti za brezhibnost proizvodov, ki velja za evropske proizvajalce. Če proizvod z napako povzroči škodo potrošniku, je lahko proizvajalec odgovoren tudi brez svoje malomarnosti ali krivde. Uporablja se za škodo, ki jo povzročijo smrt ali telesne poškodbe in za škodo, ki nastane na zasebni lastnini. Države EU lahko določijo mejo popolne odgovornosti proizvajalca v primeru smrti ali telesne poškodbe, ki jo povzročijo enaki artikli z isto napako.
Povzeto po Sporočilu za javnost, Sveta EU.
Foto: depositphotos
VZORCI POTROŠNIŠKIH DOPISOV
Kako vložiti zahtevek (tehnična navodila)
Poročilo o delu Evropskega potrošniškega centra Slovenija v letu 2023